TEFEKKÜRDEN TENEFFÜSE BİR MEKAN: ÖRDEKLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Paylaş

Modernleşme çabaları içinde şehirlerimiz kimliğini kaybedip adeta kapitalizmin çarkını döndürmeye çalışan merkezler haline geldi. Her an bir koşuşturma hali, araç gürültüleri, kalabalık caddeler vb. gibi can sıkıcı durumlar dışarıda durabilmeyi veya bir an olsun durup düşünebilmeyi imkânsız bir hale getiriyor. İnsan bu durumdan kısa bir an bile olsa kurtulup kafasını dinleyebileceği ve huzurlu hissedebileceği bir mekâna ihtiyaç duyuyor. Böyle bir arayışın içinde olan biri için, Bursa özelinde Ördekli Kültür Merkezi bir nebze bu mekân ihtiyacına cevap verebilecek durumda.

Konum olarak, Haşim İşcan caddesi üzerinde Demirtaşpaşa metro istasyonunun hemen yanında bulunuyor Ördekli Kültür Merkezi. Tarih olarak yapımına Yıldırım Beyazıd zamanında hamam olarak başlanmış fakat Timur’un Bursa istilasından dolayı bir süre yarım kalmıştır. Yapımı 1400’lü yılların başında Çelebi Sultan Mehmet tarafından tamamlanmıştır. İsmini içinde bulunan su havuzundan dolayı aldığı tahmin edilmektedir. 1400 metrekare gibi büyük bir alanı kaplayan yapı, taş ve tuğladan yapılmış olup ilk dönem Osmanlı mimarisinin bir örneği durumundadır. Çifte hamamlar denen bir plan tipolojisiyle hem bayan hem de erkek bölümü olan bir hamam işlevi görmüştür. Tarih içinde çok kez tahribata uğramış; 1620 yılında halvet ve soğukluk bölümleri onarılmıştır. Hamam, 1855 depreminde hasar görmüştür. Daha sonra, Abdal Caddesi’nin genişletilmesi uğruna kısmen yıkılmıştır. Bir dönem depo olarak da kullanılan hamam, bazı kubbelerinin tamamen çökmesi ile metruk bir vaziyete gelmiştir. Kullanım hakkı, mülk sahibi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 20 yıllığına Osmangazi Belediyesi’ne geçtikten sonra, belediye tarafından restore edilmiştir. 2007’den itibaren, kültür merkezi olarak hizmet vermektedir.

Değişen işleviyle beraber yapı yeniden bir hareket kazandı. Eski işlevinin değiştirilmesi veya bazı restorasyon projelerinde olduğu gibi farklı işlevlendirilmesi ne kadar tartışılsa da şehrin kalabalığı içinde dinlenilebilecek güzel bir mekân oluşturulmuş. Kültür merkezi ulaşım olarak da oldukça avantajlı bir konumda bulunuyor; Demirtaşpaşa metro istasyonunun hemen yanında ve birçok toplu taşıma aracıyla ulaşımda mümkün. Kültür merkezi, içinde geleneksel sanatların sergilendiği birçok sergi salonu, çeşitli etkinliklerin yapılabildiği iki salon, toplanma amaçlı bir fuaye ve oturup muhabbet edip dinlenebileceğiniz bir de kafe alanı bulunduruyor. Kafe alanında çeşitli içeceklerin yanında Osmanlı çayı da denilen balla beraber ikram edilen kış çayı özellikle ilgi çekmektedir.

Mekânın içinde, tavan ve duvarlardaki taşın ve tuğlanın muhteşem sadeliği ve doğallığı sizi kendine çekiyor. Çevremizde görmeye alışık olduğumuz süslemeyi, yüksekliği ve ihtişamı iyi bir şey gibi gören yapılar yerine taş, tuğla ve toprağın salt doğada bulunan halinin şekillendirilmesi sonucu oluşturulmuş yapı, insanın da özündenmiş gibi bir his uyandırıyor. Kafe bölümünde bulunan küçük havuz da hem havayı serinletiyor hem de su sesiyle güzel bir ambiyans oluşturuyor. Genel mimari yapı olarak da çok kubbeli bir biçimde tasarlanmış olan yapı klasik hamam yapılarında olduğu gibi kubbeye yerleştirilen cam fanuslarla iç mekân aydınlatılmaya çalışılmış. Kubbeler tuğla ile kaplanmış. Taşıyıcı sistemin getirdiği birtakım zorluklardan ve hamam işlevinden dolayı cephelerinde çok fazla pencere göremesek de iç aydınlatma kubbeden gelen güneş ışığı ve sonradan eklenmiş yapay aydınlatmalarla yapılıyor.

Sosyal kullanım açısından çok amaçlı olarak kullanılan yapı; çeşitli konferanslar, nişan vb. etkinlikler ve çeşitli ürünlerin sergilendiği alanlar gibi etkinliklere de olanak sağlıyor.

Velhasıl kelam, şehrin boğucu kalabalığı içinde durup dinlenebilecek, birkaç dostla oturup muhabbet edilebilecek, gidip bir kış çayıyla beraber güzel bir şekilde kitap okunacak, çeşitli konferanslar veya konserlere katılabileceğiniz veya gerçekleştireceğiniz bir etkinliği icra edebileceğiniz bir yer olmasından dolayı değerlendirilebilecek bir yer Ördekli Kültür Merkezi.

Kadir Yeşilbaş kaleme aldı.


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir